Ekskurzija 7. i 8. razreda u Slavoniju i Baranju

Autor: Zorica Brkan, 4. 5. 2011.

Ove godine kao odredište svoje ekskurzije, učenici i njihovi roditelji izabrali su lijepu, ravnu i zelenu Slavoniju. Nakon duge, ali zabavne vožnje stigli smo u Vinkovce iz kojih smo svakog dana rano ujutro polazili u upoznavanje Slavonije. Tako smo prvog dana uživali u ljepotama Parka prirode Kopački rit unutar kojeg se nalazi kompleks dvorca Tikveš, a zatim upoznali i razgledali osječku konkatedralu sv. Petra i Pavla i centar grada Osijeka. Drugog dana bili smo u posjetu Našicama, razgledali poznati dvorac obitelji Pejačević i razdragano se zabavili u Zoo Bizik. Istog dana posjetili smo i Državnu ergelu lipicanaca te đakovačku katedralu sv. Petra. Zadnji dan boravka u Slavoniji bio je u znaku Vukovara: paljenje svijeća i polaganje cvijeća na Ovčari, posjet bolnici, Memorijalnom groblju, Vodotornju, Trpinjskoj cesti te šetnja ulicama grada heroja. Stigli smo posjetiti i Ilok, razgledati nadaleko poznate iločke podrume te staru crkvu sv. Ivana Kapistrana iz 14. stoljeća koja se nalazi unutar starih iločkih zidina. Na povratku kući svratili smo u glavni grad Lijepe naše, Zagreb. Obišli smo, Gornji grad, Kamenita vrata, Trg sv. Marka, Trg bana Jelačića, zagrebačku katedralu Uznesenja Blažene Djevice Marije, tj. uži centar grada. Vožnjom kroz Zagreb vidjeli smo kulturne i gospodarske objekte: Muzej Mimara, Hrvatsko narodno kazalište, Velesajam, Glavni kolodvor itd.

Zanimljivost: Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u svibnju 2010. godine objavio je rezultate prve državne mature iz izbornih predmeta. Maturu je prijavilo oko 40 tisuća maturanata. Čak 39 % ( oko 15600 ) učenika nije nikada čulo za Ovčaru dok 80 % ( oko 32000 ) maturanata nije znalo da je Vukovar okupiran 18. studenog 1991. godine...

U foto-galeriji škole možete pogledati neke od fotografija